Font Size

Profile

Cpanel

Dlaczego odrzucają moje CV?

Najczęściej popełniane błędy w redagowaniu CV i dokumentów aplikacyjnych

Tysiące  dokumentów i e- maili wysłanych a telefon nadal milczy? Być może popełniasz jakiś błąd.
Jaki?
W tym artykule znajdziesz 5 najczęściej popełnianych potknięć w redagowaniu dokumentów dla potencjalnych Pracodawców.


1. Sporządzenie jednakowego  CV dla wszystkich Pracodawców

Tak samo jak różne są oczekiwania Pracodawców , tak i nasze podejście do nich powinno być indywidualne. CV ma odpowiadać oczekiwaniom konkretnego Pracodawcy i nie może być powielane „automatycznie”. Takim podejściem odejmujemy sobie szansę na wymarzone stanowisko pracy i utrwalamy w sobie postawę konformistyczną.

2. Zdjęcie z wakacji…

Niby banał, niby oczywiste, ale… statystyki pokazują , że ponad 20 procent dokumentów aplikacyjnych jest odrzucanych ze względu na umieszczone w nich zdjęcia.  Jak mów stare porzekadło- „Jak Cię widzą, tak Cię piszą”, a ponieważ „widzą ” Nas po raz pierwszy, właśnie na dokumencie Curriculum Vitae, postarajmy się by nasz wizerunek był tam po prostu … iście profesjonalny.

3. Błędy (!)

Czy to ortograficzne, czy stylistyczne, czy gramatyczne… Błędy zawsze stanowią kiepską wizytówkę naszej osoby. Błędem jest również myślenie, że stosując je w dokumentach aplikacyjnych zwracamy na siebie uwagę. Owszem, ale w negatywnym odczuciu.

 

4. Brak zgody na przetwarzanie naszych danych osobowych

Bez takiej zgody (którą aplikant winien umieścić w stopce swojego CV) potencjalny Pracodawca, nie może zrobić nic. Kompletnie nic… prócz wyrzucenia o kosza. Pamiętajmy również o wklejaniu tekstu zaktualizowanego i pobranego ze sprawdzonych źródeł.

5. Co wytłuścić , co powiększyć?

Otóż na pewno NIE napis CURRICULUM VITAE. Na dobrą sprawę, możemy pominąć pisanie tegoż tytułu, bowiem Pracodawca trzymając dokumenty aplikacyjne, wie co akurat czyta. Znacznie bardziej istotne jest pogrubienie czcionki, którą piszemy swoje dane osobowe , zwłaszcza imię i nazwisko oraz nr kontaktowy. W gąszczu spływających ofert kandydatów, zabieg taki sprawi że pracodawca z łatwością dostrzeże właśnie nasze CV i zaprosi właśnie Nas na rozmowę kwalifikacyjną.

Pamiętajmy jednak, że ten pierwszy i jeden z najważniejszych etapów poszukiwania Pracy to nie wszystko. Czynników mających wpływ na odebranie naszej kandydatury jakiej tej najbardziej pożądanej, jest naprawdę wiele. Postawa, ubiór, mowa ciała. O tym przeczytacie już wkrótce!